Co więcej możemy zrobić dla naszej planety?

W ostatnim czasie, w naszej szkole odbyło się „Sprzątanie świata”, co jest wydarzeniem sprzyjającym zastanowieniu się „co więcej mogę zrobić dla naszej planety?”. Oto kilka przykładów nawyków, które warto wprowadzić w swoją codzienność.
Segreguj śmieci! To najprostszy nawyk, który może wiele pomóc, jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru śmieci z naszego otoczenia.
Nie zabijaj pszczół! Około 80% gatunków roślin wymaga zapylania przez owady, brak pszczół błyskawicznie zaburzyłby ekosystem – szybko zabrakłoby jedzenia, tlenu i wielu potrzebnych materiałów. Jeśli masz taką możliwość, możesz im również pomóc, sadząc w swoim ogrodzie rośliny przyjazne pszczołom (m.in. miętę, rozmaryn, lawendę), ale unikaj roślin inwazyjnych! Możesz również samodzielnie zbudować schronienie dla tych owadów.
Ogranicz plastik! Tony plastiku trafiają na wysypiska, zaśmiecają kontynenty, zanieczyszczają oceany lub są lekkomyślnie spalane. Ten materiał rozkłada się długo, a jego recykling wymaga segregowania odpadów. W przypadku braku segregowania i przetwarzania powstają wysypiska niebezpieczne dla Ziemi.
Oszczędzaj wodę! Powody są oczywiste, woda jest bardzo potrzebna, a przez nadmierne jej zużycie wkrótce może jej zabraknąć. Do najprostszych sposobów oszczędzania jej należą między innymi wyłączanie wody w kranie, kiedy jej nie potrzebujemy w danym momencie, branie szybkich pryszniców zamiast długich kąpieli.
Ogranicz spożywanie mięsa! Jego produkcja obciąża bardzo środowisko pod względem zużytkowanej powierzchni, emisji gazów lub zużytej wody. Wiedzieliście, ze aby uzyskać 1 kg wołowiny potrzebne jest aż 14 tys. litrów wody? Tyle zużywajedna osoba w ciągu 3-4 miesięcy.
Dbaj o drzewa! Produkcja jednej tony papieru z makulatury pozwala oszczędzić aż 17 drzew i 1200 litrów wody, dlatego pamiętaj o wyrzucaniu papieru do odpowiedniego kosza, a także unikaj drukowania, kiedy tylko możesz (a kiedy już musisz, rób to dwustronnie).

Oszczędzaj energię! Ma to wpływ na mniejsze zanieczyszczenie środowiska, na mniejsza ilość spalin i gazów cieplarnianych. Efektem będzie mniejsze zniszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia klimatu.
Oczywiście edukuj innych! Mam nadzieje, że ten artykuł ci w tym pomoże!