Debata i wybory na przewodniczącego 2021

Debata i wybory na przewodniczącego 2021

Debata wyborcza odbyła się w naszej szkole dnia 18 października, rozpoczęła się wraz z drugą godziną lekcyjną. Eryk Szafrański, dotychczasowy przewodniczący szkoły, powitał kandydatów: Anastazję Kucharczyk oraz Szymona Aniołę, przedstawicieli wszystkich klas oraz grona pedagogicznego na czele z Panią Dyrektor Magdaleną Wesołowską-Rańdą.

Wspomniana wyżej Pani Dyrektor oficjalnie rozpoczęła debatę od przywitania wszystkich obecnych w auli. Prosiła o kulturalne zachowanie oraz życzyła pomyślnej debaty.

Część pierwsza rozpoczęła się od przedstawienia siękandydatów. Oboje powiedzieli ważne słowa, dzięki którym przybliżyli większości swoje osoby. Szymon zaznaczył, że ma doświadczenie w prowadzeniu i zarządzaniu większymi grupami. Anastazja również wypowiedziała się o swoim doświadczeniu i mocno podkreśliła, że jest osobą, która lubi je zdobywać.

Następnie przeszliśmy do pytań, które zadawał Eryk w imieniu samorządu.

Adam Jas, Paula Nowak 3c

Pierwsze pytanie, które padło, brzmiało: Dlaczegochciałbyś/chciałabyś zostać przewodniczącym?

Anastazja podzieliła się z odbiorcami swoimi odczuciami i powiedziała, że działania w samorządzie sprawiają jej dużo przyjemności. Chciałaby objąć tę funkcję, aby umożliwić uczniom spoza samorządu decydowanie i wpływanie na ważne decyzje. Zaznaczyła, że chciałaby sprawdzić się w tej funkcji.

Szymon skupił swoją uwagę w tym pytaniu na samorządzie, kierując do uczniów słowa: ,,Chcę aby samorząd działał tak jak w tamtym roku, ale także aby się rozwijał”.

Drugie pytanie, na które mieli okazję odpowiedzieć kandydaci, było związane ze stanowiskiem przewodniczącego, a brzmiało ono: Czy uważasz, że nadajesz się na tę funkcję?

Szymon zapewnił wszystkich obecnych na sali, że jest osobą odpowiednią na to stanowisko podkreślając, że ma doświadczenie w pełnieniu funkcji przewodniczącego i tutaj także sobie z tym poradzi.

Anastazja również dała do zrozumienia, że jest gotowa przejąć to stanowisko. Podkreśliła, że jest osobą charyzmatyczną, pewną siebie i umiejącą dobrze działać.

Następne pytanie dotyczyło pogodzenia funkcji przewodniczącego z innymi obowiązkami: pracą, nauką czy hobby.

Anastazja zaznaczyła, że skoro tyle osób by jej zaufało nie byłoby możliwości, żeby mogła ich zawieść. Tym samym mocno dała do zrozumienia, że jest w stanie to wszystko ze sobą pogodzić.

Szymon pokazał się jako osoba zorganizowana, wybrzmiały od niego słowa świadczące o tym, że ma dobrze rozplanowanyczas.

Następne pytanie było podchwytliwe i wymagało skupienia ze strony kandydatów. Eryk zapytał się o to co podoba się im w szkole i czego nie chcieliby zmieniać.

Szymon zabierając głos, podkreślił po raz kolejny jak ważny jest dla niego samorząd, zapewnił nas o tym takimi słowami: „Odebranie nagrody pokazuje, że nasz samorząd dobrze działa, możemy go tylko pielęgnować i ulepszać”. Nie wypowiedział się na temat większych zmian, wyraził stanowisko, że istnieją tylko rzeczy do ulepszenia.

Anastazja powiedziała, że bardzo lubi tę szkołę i nie widzi na razie potrzeby jakiś większych zmian, ale jest na nie otwarta i gotowa do ich realizacji.

Po pytaniu o pozostawienie rzeczy takimi jakimi są musiało paść również te, w którym dowiedzieliśmy się co nasi kandydaci chcieliby zmienić.

Anastazja przyznała, że ma milion pomysłów na minutę i paroma nawet się z nami podzieliła. Odwołała się do tego o czym mówiła wcześniej i zaznaczyła, że chciałaby, aby każdy uczeń mógł brać udział w życiu szkoły, więc pierwszym działaniem, jakiego by się podjęła po wygranej, byłoby postawienie skrzynki w dostępnym dla każdego miejscu, do której można by wrzucać karteczki ze swoimi pomysłami.

Szymon zaznaczył, że najbardziej zależy mu na tym, aby poprawić działanie członków samorządu, tak by wszyscy wywiązywali się z powierzonych im obowiązków. Zauważył, że w tym roku jest większe pole do manewru i na pewno to wykorzysta. Postanawia także zadbać o większą integracjęmiędzy wszystkimi uczniami.

Kolejne pytanie dotyczyło doświadczenia w pracy samorządu

Oboje kandydaci zaznaczyli, że takowe doświadczenie mają. Anastazja jest przewodniczącą klasy oraz była liderem w grupie wolontariatu, także czynnie brała udział w działaniach samorządu, natomiast Szymon zajmuje stanowisko kierownika drużyny w klubie piłkarskim SKRA Wojnowice, działa również w radzie sołeckiej w swojej miejscowości oraz od początku przygody w tej szkole aktywnie udziela się w samorządzie.

Następnym pytaniem Eryk zaspokoił ciekawość niejednej osoby na sali. Kandydaci opowiedzieli co skłoniło ich do zgłoszenia się na tak ważną funkcję.

Szymona pchnęły do tego jego ambicje oraz potrzeba dobrego reprezentowania szkoł. Anastazja przyznała, że ważną rolę w tej kwestii odegrali jej najbliżsi, którzy poprzez prawienie jej komplementów podbudowali pewność siebie i odwagę. Zmotywowały ją to do tego także jej ambicje oraz chęć ulepszenia szkoły.

Kandydaci usłyszeli pytanie w kwestii dla nas wszystkich bardzo ważnej. Co jeśli powrócimy do trybu nauczania zdalnego?

Jednogłośnie powiedzieli, że mają nadzieję na przepracowanie tego roku stacjonarnie, jednak gdyby zdarzyła się taka sytuacja, Szymon chciałby, aby ludzie spotykali się nie tylko przez Internet, ale żeby wyszli do siebie w rzeczywistości, na przykład poprzez pomoc osobom starszym. Anastazja zaznaczyła, że w takiej sytuacji robiłaby wszystko co możliwe, aby było jak najlepiej.

Adam Jas 3c, Paula Nowak 3c

Kandydaci opowiedzieli, dlaczego mielibyśmy właśnie na nich zagłosować.

Anastazja zapewniła, że po wygranych wyborach co chwilę będą pojawiały się jakieś nowości, Szymon obiecał, że po wygranej naprawdę będzie się dużo działo.

Aby rozluźnić atmosferę przed kolejną dawką pytań, kandydaci usłyszeli pytanie, które na pewno ich zaskoczyło a wszystkich pozostałych rozbawiło. Dowiedzieliśmy się jakimi owocami byliby, gdyby tylko mogli.

Anastazja byłaby liczi, tak jak ten owoc jest na zewnątrz twarda i silna, ale w środku skrywa ciepło i wrażliwość. Szymon na to pytanie odpowiedział jednym zdaniem i wywołał chichot na sali. Otóż dowiedzieliśmy się, że kandydat byłby jabłkiem, bo jak sam powiedział-„jest takie polskie”.

Kandydaci zdradzili nam, kto obejmie stanowisko wiceprzewodniczącego, jeśli to oni wygrają.

Szymon chciałby powierzyć to zadanie Wiktorii Terce, a Anastazja Oliwii Gorzelak.

Po krótkiej przerwie przyszła pora na pytania od publiczności.

Zainteresowani uczniowie zadali pytanie, dlaczego właśnie takie osoby zostały wybrane na wiceprzewodniczących.

Anastazja przyznała, że miała już okazję współpracować z Oliwią i bardzo jej to odpowiada. Zaznaczyła, że Oliwiaodznacza się takimi cechami, których jej brakuje, a razem mogłyby się doskonale uzupełniać.

Szymon wyznał, że wybranie Wiktorii ma na celu uściślenie współpracy między samorządem szkolnym a Radą Miasta, w której Wiktoria będzie działać.

W naszej szkole mogą kandydować wszystkie osoby spozaklas maturalnych. Szymon jest obecnie w klasie drugiej, dlatego padło pytanie, czy i w przyszłym roku zamierza kandydować na to stanowisko niezależnie od wyniku.

Szymon zdradził, że jeszcze nie wie, ponieważ ma poważne plany, aby w przyszłym roku oddać się pracy w Radzie Miasta.

Usłyszeć mogliśmy pytanie o byłych przewodniczących naszej szkoły.

Anastazja wypowiedziała się na temat ich pracy i zaznaczyła, że dwa lata temu przewodniczącą była dziewczyna, w tamtym roku chłopak, więc teraz przyszedł czas ponownie na silną, niezależną kobietę.

Oboje kandydaci zostali zapytani, co zamierzają zrobić, aby nie tylko samorząd angażował się w życie szkoły.

Anastazja zapewniła, że samorząd jest zawsze otwarty na nowych ludzi, którzy wyrażają chęć zaangażowania się w takie prace.

Szymon także dał do zrozumienia, że samorząd zawsze jest otwarty: „ Cała szkoła jest samorządem, każdy może przyjść i się zaangażować, ta wybrana grupa tylko reprezentuje tych wszystkich, którzy się w tej szkole znajdują”.

Poznaliśmy naszych kandydatów jeszcze bliżej i mogliśmy się dowiedzieć, czy są w życiu optymistami czy pesymistami.

Anastazja określiła się jako wieczna optymistka za to Szymon zaznaczył, że jest realistą, myśli co można zrobić i to robi.

Kończąc debatę kandydaci spotkali się z kreatywnym pytaniem, w odpowiedzi na które mogli się trochę rozmarzyć.

Co zrobiliby z milionem złotych?

Anastazja wyjechałaby na jakąś wyspę i przeznaczyłaby te pieniądze na swoje marzenia i podróże. Szymon jednym zdaniem udzielił odpowiedzi na to pytanie i niektórych na sali mocno zaskoczył. Odpowiedział, że wszystkie pieniądze oddałby na cele charytatywne.

Debata zakończyła się w ogromnych emocjach kandydatów oraz wszystkich uczestników. Kandydaci podziękowali za wysłuchanie ich, a w tle można było usłyszeć, aby głosować na dany numer na liście.

WYOBORY

Dwa dni póżniej odbyły się wybory na przewodniczącego Naszego Samorządu Uczniowskiego LO XI, w którym wzięło udział 451 osób. W tym roku głosowali również nauczyciele i oddali 34 głosów. Był to niezwykle stresujący czas dla naszych kandydatów, oczekujących na wyniki. Te pokrótce nadeszły i nowym przewodniczącym samorządu uczniowskiego został SZYMON ANIOŁA, serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów na pełnionej funkcji.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wyborów oraz liczenia głosów przez komisję wyborczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *