Miłosne święto- jak to wszystko się zaczęło?

Miłosne święto- jak to wszystko się zaczęło?

Historia powstania walentynek związana jest z czasami pogańskimi – w starożytnym Rzymie 14 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, na cześć Fauna, bożka płodności. Urządzano wtedy huczne zabawy. Święto to utrzymywało się do końca V stulecia, kiedy to papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym na część męczennika i patrona miłości, Walentego.

Dlaczego Walenty jest męczennikiem?
Kiedy rzymski cesarz Klaudiusz II Gocki zabronił mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, aby przekonać ich do uczestnictwa w wojnach,  Walenty udzielał im ślubów w tajemnicy, za co został schwytany i stracony. Jeszcze w więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika – przed egzekucją siła ich miłości przywróciła dziewczynie wzrok.

Walentynki w Polsce

Choć święto wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, historia walentynek w Polsce rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX wieku. Przedtem, najbardziej romantycznym dniem w roku była Sobótka (zwana także Nocą Kupały) – pogańskie święto ognia, wody, miłości, namiętności i płodności. Obrzędy i tańce wykonywane tego dnia owiane były aurą tajemniczości i przygody. Polacy niechętnie na początku do przejmowania zwyczajów z zachodu zaczęli  przekonywać się do nowego święta. Zaczęto organizować nawet Walentynki Chełmińskie – największe obchody święta miłości w kraju. Obecnie polskie walentynki to doskonała okazja na zarezerwowanie wyjątkowego spotkania we dwoje: oprócz wyjść do kina, na kolację czy SPA, często wybiera się wizytę w parku rozrywki czy wspólny skok na bungee!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *