Poradnik o królikach.

Króliki to zajęczaki często błędnie określane jako gryzonie, którymi nie są. To zwierzęta włóknożerne.
ŻYWIENIE
W domu podstawą diety królika jest siano, musi znajdować się zawsze w klatce. Dalej w kolejności są zioła, zielenina, warzywa, granulat dobrej jakości oraz owoce. Królikom nie podajemy ziaren zbóż czy orzechów! Są bardzo tuczące i niezdrowe, króliki ich nie potrzebują. Na liście zakazanego jedzenia znajdują się również: chleb, wapienka, kolby, dropsy, lizawki solne, słodycze, rośliny cebulowe.
Jeśli chcemy dawać zwierzakowi świeże owoce, warzywa i zieleninę, to dopiero po 4 miesiącu jego życia.

KLATKA
Klatka królika powinna mieć wymiary przynajmniej 100 cm, w niej nie powinny znajdować się trociny, są one szkodliwe dla ich układu oddechowego. Powinien za to znajdować się pellet, ale tylko w osobnej kuwecie, aby królik nie chodził po nim cały czas. Reszta klatki może być pusta bądź wysłana kocykiem czy jakimś materiałem.
Królikom lepiej pije się z miski, jest to też bardziej higieniczne, ale poidełko też nie jest czymś złym.
Oprócz klatki obowiązkowe są codzienne wybiegi dla zwierzątka, przynajmniej dwie godziny dziennie.
STADNOŚĆ
Króliki to zwierząt stadne, więc lepiej czują się przynajmniej w parze. Jednak ich łączenie nie jest tak proste, przed wszystkim OBA muszą być poddane kastracji. Łączymy je na neutralnym gruncie, a nie w klatce. Jeśli leje się krew, to króliki obowiązkowo rozdzielamy.
ŚWINKI MORSKIE NIE SĄ KOMPANAMI DLA KRÓLIKA
Królik i świnka porozumiewają się różnymi językami, ich mowa ciała różni się w znacznym stopniu. Poza tym króliki często są nosicielami choroby zwanej e.cuniculi , która może pozostać ukryta, a dla świnek jest ogromnym zagrożeniem.
Nie łączymy więc królików z żadnymi gryzoniami, aby ich nie narażać.
WETERYNARZ
Królika obowiązkowo zabieramy na kontrole do weterynarza, najlepiej do specjalisty od zajęczaków.