Przyroda w otaczającym nas świecie i tekstach kultury.

Przyroda jest nieodłącznym elementem istnienia człowieka. Od wieków inspiruje artystów, zaciekawia i jest istotna zarówno dla kultury, jak i każdego człowieka.
Wydawałoby się, że jest trwała i niewzruszona, zawsze obecna, ważna i potężna, a równocześnie często przez niektórych ignorowana, zapominana lub zepchnięta na „boczny tor”.
Dlaczego tak jest? I dlaczego tak bardzo podkreśla się jej znaczenie?
Natura sama w sobie jest bytem zapewniającym własne istnienie – nie potrzebuje ludzi do rozkwitu. Mało tego, to w ogromnej części dzięki niej ludzie mogą żyć i rozwijać się, ponieważ dostarcza nam tlen, żywność oraz zapewnia ochronę. Jest to tylko jedna strona jej natury, bo przyroda ma też inne, niekiedy bardziej skomplikowane, oblicze. Czasami objawia się jako niszczycielska i potężna siła, której nic nie jest w stanie zatrzymać. Te – i wszystkie inne oblicza – mają w sobie coś pięknego i tajemniczego; być może te pierwiastki sprawiają, że jest ona taka interesująca.

Artyści każdej epoki w swoich pracach wykorzystują motywy natury, ale każda epoka przedstawia je w swoisty sposób. Niekiedy przyroda jest istotnym uczestnikiem wydarzeń przedstawionych w tekście kultury albo źródłem wiedzy i pamięci o świecie. Nie brakuje też przedstawień, w których uznaje się przyrodę za zwyczajną dekorację i coś, co cieszy oko. W romantyzmie przyroda jest niemalże zrównana z siłą boską i wszechpotężną, ma ogromne znaczenie w dziełach tego okresu – odzwierciedla stan duszy bohatera, karze, gdy zachodzi taka potrzeba, ale również tworzy idealne tło dla rozmyślań bohaterów romantycznych. W tej epoce przyroda ma szczególne znaczenie i warto na to zwrócić uwagę.

Wbrew pozorom kondycja natury- tak potężnej przecież- jest w dużej mierze zależna od działań człowieka. To ludzie powoli wlewają truciznę do jej wnętrza. Dziś na każdym kroku można przeczytać o niszczącym wpływie ludzi na środowisko lub usłyszeć slogany związane z ekologią, z umieraniem lasów i oceanów, a jednak niewielu się tym przejmuje. Czy zastanawialiście się kiedyś, ilu ludzi faktycznie podejmuje działania związane z ochroną planety?
Pamiętajmy, że ona sobie poradzi bez nas, my bez niej – nie.
Zwracajmy więc uwagę na nawoływania zachęcające do trybu życia zdrowego dla planety, ale przede wszystkim działajmy, ponieważ natura jest dla nas ogromnie ważna pod każdym względem. Nie zaśmiecajmy planety, aby mogła cieszyć kolejne pokolenia.

Może więc warto przejść się na spacer, na przykład brzegiem Odry, albo odwiedzić jeden z wrocławskich parków, by poobserwować wiosenne życie flory i fauny, zamyślić się w towarzystwie otaczającej nas przyrody?
Może warto wybrać się na dłuższą wędrówkę do lasu albo pojechać w góry?
Na pewno Wam to nie zaszkodzi, a z pewnością przyniesie wiele korzyści – mała przerwa od szkoły i edukacyjnego zgiełku może być świetnym sposobem na regenerację.