Sylwester w Polsce i na świecie

Sylwester w Polsce i na świecie

Legenda związana z nazwą sylwester: 
Z proroctw Sybilli w 1000-nym roku wynika, że miał nastąpić rzekomy koniec świata. Wszystko to za sprawą latającego potwora (ognistego smoka Lewiatana). Stwór ten, przebywający w lochach Watykanu, uwięziony tam przez papieża Sylwestra I, zakneblowany tzw. papieską pieczęcią, budzi się w nocy z 999 na 1000 rok. W trakcie przebudzenia miał on skruszyć Pieczęć Rybaka, zerwać łańcuchy i spalić swoim ognistym płomieniem wszystko, co stanęło mu na drodze. Kiedy więc nastał 999 rok, a następca papieża przyjął imię Sylwester II, w Rzymie i krajach chrześcijańskich zapanowało ogromne przerażenie, które później nazywane było kryzysem milenium. Przerażeni ludzie ukryli się w domach i odprawiali modły w intencji przeżycia końca świata. Nastała północ, a zmora ludzi (Lewiatan) nie pojawiła się na moście św. Anioła. Uciechom nie było końca. Tańczące tłumy rzymian wybiegły na ulice i w blasku rozpalonych pochodni i ognisk świętowano zwycięstwo. Papież Sylwester II udzielił błogosławieństwa światu – na nadchodzący nowy rok, nowy wiek, a nawet nowe tysiąclecie. Istnieje prawdopodobieństwo, że to właśnie dlatego ostatni dzień roku świętujemy w blasku świateł, z szampanem w ręku i w otoczeniu najbliższych. 
Jak się kiedyś obchodziło sylwestra: 
Początkowo obchodziły go tylko zamożniejsze warstwy społeczeństwa. Arystokraci witali nowy rok, popijając słynnego Tokaja. Aby przegonić stary rok, strzelano z bicza. Pozostałe warstwy odprawiały polowania i strzelania z batów. 
Tradycje uległy zmianom i dzisiaj mało kto wie jak obchodzono sylwester w dawnych czasach. Polowania zostały zastąpione przez kolorowe fajerwerki. Mimo to, bez względu na upływ czasu, sylwester nadal kojarzy się z radością i zabawą. 

Honorata Kolasińska 1C

Zwyczaje sylwestrowe na świecie: 
– W USA o północy nie może zabraknąć całusa. Pocałunek o północy to jeden z najpiękniejszych sposobów na wyrażenie swoich uczuć do drugiej połowy. Przypuszcza się, że zwyczaj ten wywodzi się z rzymskiego festiwalu Saturnaliów, podczas którego wszyscy uczestnicy się całowali. Amerykanie wierzą, że brak pocałunku zaraz po północy grozi samotnością przez cały nadchodzący rok. Również znanym zwyczajem jest wkładanie oposa do przeźroczystego pojemnika i podnoszenie do góry, aby go mógł zobaczyć tłum, jest to dość kontrowersyjne, więc zdarzało się, że używany był sztuczny opos. 
– W Hiszpanii najpopularniejszą tradycją sylwestrową jest zjedzenie 12 winogron o północy, aby zapewnić sobie 12 miesięcy powodzenia. 
– W Chinach, tak jak w Polsce, nadejście nowego roku świętuje się fajerwerkami, lecz tam tradycja ta wywodzi się z przekonania, że hałas odstrasza złe duchy i nieszczęścia. 
– Na Filipinach okrągły kształt reprezentuje dobrobyt, dlatego w tę wyjątkową sylwestrową noc każdy stara się mieć na sobie coś w groszki oraz trzymać w kieszeniach monety. Ma to przynieść szczęście i bogactwo. 
– W Danii nakazuje się rozbijanie talerzy o drzwi wszystkich swoich przyjaciół oraz rodziny. Im więcej stłuczonej porcelany przed drzwiami, tym lepiej. Według przesądu oznacza to bowiem, że ma się wielu lojalnych przyjaciół. 
– W Japonii, zgodnie z buddyjską wiarą, dzwon w noc sylwestrową musi wybić 108 uderzeń, ponieważ przynosi to powodzenie i przegania złe duchy. Uważa się również, że wejście w nowy rok z uśmiechem na twarzy też przynosi szczęście. Co do zwyczajów kulinarnych- bardzo typowe jest jedzenie toshikoshi soba, czyli makaronu z mąki gryczanej w nadzieją, że szczęście rodziny oraz długość życia rozciągną się, tak jak rodzaj tego długiego makaronu. 
– W Rumunii obywatele w ten dzień zakładają kostium niedźwiedzia oraz futra. Pochód idzie od domu do domu, aby uchronić ludzi od złych duchów. Innym zwyczajem jest tzw. taniec gęsi, który symbolizuje śmierć i odrodzenie natury. Uczestnicy zabawy zakładają pokryte futrem maski, ustrojone prawdziwymi rogami. 
– Ekwadorczycy, marzący o dalekich podróżach, w sylwestra wychodzą z walizkami przed swój dom i obchodzą go dookoła, wierząc, że dzięki temu kolejny rok będzie obfitował w wojaże. 
– Mieszkańcy Chile lubią witać nowy rok w towarzystwie zmarłych krewnych, więc podczas sylwestra setki ludzi udają się na miejski cmentarz i palą znicze, a ich czas umila muzyka klasyczna. 
– W RPA zaś, spędzając sylwestra, patrz do góry i uważaj, ponieważ mieszkańcy mają w zwyczaju wyrzucanie swoich starych mebli przez okna. 
Podsumowując, każdy sylwester jest inny, lecz na pewno ciekawy i wart zobaczenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *