Tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe w polskich domach.

Tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe w polskich domach.

Obecnie mamy napiętą atmosferę świąteczną, jak co roku. Na każdym kroku spotykamy się z rozmowami na temat świąt, do których zostało mniej niż tydzień. By trochę zapomnieć o chaotycznych zakupach zarówno prezentowych, jak i spożywczych, zapraszam do przeczytania artykułu. Przypomni Wam on, jaki miły i przyjemny czas przychodzi po całym tym zawirowaniu przygotowawczym. 
Choinka i inne świąteczne dekoracje, to bardzo ważny element klimatu, który panuje najczęściej już od drugiej połowy listopada. Zapytaliśmy Was w ankiecie, kiedy ubieracie swoje domowe choinki. Dzięki temu wiemy, że najczęściej ubieracie żywe drzewka parę dni przed świętami. Czy to znaczy, że teraz, gdy są zajęcia zdalne, zamiast się uczyć stroicie dom? Mam nadzieję, że nie;) 
Jeżeli chodzi o dekoracje, to bardzo ciekawiło mnie, jak wygląda wasz stół wigilijny. Po odpowiedziach, które otrzymaliśmy, można śmiało stwierdzić, że zastawa świąteczna jest tak różna, jak jej właściciele. Nie znajdziemy dwóch takich samych stołów, co uważam za piękne, ponieważ ukazuje to różne twarze tego święta. Jedni mają bardziej nowoczesne stoły, a niektórzy bardziej tradycyjne. Osobiście uważam, że tradycja na stole to obowiązek, czyli sianko pod obrusem, dodatkowy talerz dla wędrowca czy opłatek, którym podzielimy się z bliskimi na początku kolacji. 

Niki Szwed 1D


U mnie Wigilia odbywa się w małym gronie i jak widzę u większości z Was także. Poruszając kwestię  godziny rozpoczęcia obrzędu, nie spodziewałam się aż tylu różnych odpowiedzi. Przedział czasowy jest tak duży, że gdy jedni rozpoczynają Wigilię, to inni ją już kończą. Aczkolwiek najpopularniejszą odpowiedzią była godzina 18. 
Gdy patrzę w odpowiedzi,  cieszy mnie wynik pytania o muzykę podczas świąt. Zdecydowana większość ankietowanych kocha kolędy i piosenki bożonarodzeniowe, a połowa z Was do tego kocha je śpiewać. No powiedzmy sobie szczerze, czy można uznać święta za udane, gdy nikt nie zafałszuje,  jest taki dzień? 
Teraz myślę, że przejdę do ulubionej kategorii świątecznej prawie każdego- jedzenia. Jak widzę wszyscy są zgodni do kwestii zup na stole. Najchętniej wybierane zupy to barszcz czerwony i zupa grzybowa. Oczywiście do tego dochodzą potrawy, o których uznaliście, że nie może ich zabraknąć w menu. W ścisłej trójce są uszka z grzybami i kapustą, przeróżne pierogi i oczywiście nasz polski karp. Natomiast najmniej popularne są makiełki. Sama na początku nie wiedziałam, co to jest, ale na szczęście zrobiłam wywiad środowiskowy i dowiedziałam się, że to potrawa składająca się z maku, bakalii i makaronu, a niektóre odmiany mają kajzerki zamiast makaronu w swoim przepisie. Chyba w tym roku z ciekawości i ja się  skuszę na to inne danie, które jest podobno popularne w Łodzi i Wielkopolsce. 
Jak było jedzone, to naturalną koleją rzeczy są prezenty. Według ankiety właśnie tak wygląda program waszego wieczoru. Najpierw kolacja, prezenty, a później ciasta. Jako ciekawostkę dodam, że u mnie w domu zawsze przed dostaniem prezentu śpiewa się wybraną przez siebie kolędę. Nie było tego pytania w ankiecie, a szkoda, bo ciekawi mnie, czy ktoś też ma taką tradycję. 
Bardzo dziękuję w imieniu redakcji za taki pozytywny odbiór ankiety i tyle ładnych słów w ostatnim pytaniu. Dla przypomnienia- ostatnie pytanie brzmiało:  Za co najbardziej lubisz święta? Naprawdę niektóre odpowiedzi były bardzo ciepłe i aż sama zaczęłam się zastanawiać, co ja bym odpowiedziała. Mam nadzieję, że i te święta spędzicie bardzo miło i smacznie. A wszystkim tym, którzy nie lubią świąt, życzę, by te tegoroczne były dla nich wyjątkowo spokojne i szczęśliwe. 
Wesołych Świąt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *